Technologia bezwykopowej renowacji kanałów metodą rękawa polega na wprowadzeniu do wyczyszczonego uprzednio kanału, nasączonego żywicą termo lub chemo utwardzalną przygotowanego fabrycznie "rękawa”, wykładziny o odpowiedniej średnicy.
Wprowadzany do kanału metodą inwersji rękaw wypełniany jest wodą, parą lub powietrzem pod odpowiednim ciśnieniem, które powodują jego dokładne przyleganie do ścian naprawianego kanału.
W przypadku rękawów nasączonych żywicą termoutwardzalną, wprowadzona do wnętrza woda lub para o odpowiedniej temperaturze powoduje jego utwardzenie, po upływie określonego czasu.
Rękawy nasączone żywicami chemoutwardzalnymi po wprowadzeniu do naprawianego kanału, utrzymuje się pod odpowiednim ciśnieniem w zależności od panujących warunków, proces utwardzania może trwać od kilku do kilkunastu godzin.
Kolejną czynnością w procesie renowacji jest stopniowe schłodzenie rękawa w celu zmniejszenia naprężeń wewnętrznych i zniwelowania możliwości jego pęknięcia, otwarcie końców rękawa i ewentualne wycięcie specjalnym robotem frezującym otworów na przykanaliki.
Kanał Ø 250 mm
Przed naprawą: |
Po naprawie: |
W technologii rękawa BRAWOLINER naprawiane mogą być przykanaliki, które często posiadają kilka kolanek.
Do takiego kanału elastyczny rękaw Brawoliner nadaje się najlepiej, gdyż umożliwia naprawę kanału o kącie nawet 90 stopni. Renowacja odbywa się bez zmniejszenia średnicy na kolanie, założony rękaw nie ma żadnych pofałdowań, co ma zasadniczy wpływ na funkcjonowanie naprawionego kanału.
OpolKan Service stosuje również technikę naprawy rękawa z tzw. otwartym końcem, wykorzystywaną w miejscach, gdzie na końcu rękawa nie ma możliwości wprowadzenia robota i wyfrezowania otwarcia rękawa.
Rękaw z otwartym końcem
Przed naprawą: |
Po naprawie: |
wstecz